Słownik pojęć

Wirus

Ma cechy organizmu żywego, ma materiał genetyczny, rozmnaża się, mutuje, czyli podlega ewolucji, zmienia się.
Ale nie ma typowych cech organizmu żywego. Nie ma przemiany materii, nie ma struktur w których dochodziłoby do zużywania, spalania substancji odżywczych, nie komunikuje się w żaden sposób z otoczeniem, a w interakcje zewnętrzną wchodzi tylko z komórkami w które wnika by uleć rozmnożeniu dzięki strukturom wewnętrznym komórki do której wniknął. Po rozmnożeniu się najczęściej uwolnienie nowych wirusów powoduje zniszczenie komórki. Jest bardzo mały. Większość wirusów jest od 100 do 1000 razy mniejszych od przeciętnej bakterii i podobnie od przeciętnej komórki organizmu ludzkiego (pomijamy tutaj wyjątkowo duże komórki ludzkiego organizmu jak np. komórki mięśniowe lub niektóre komórki nerwowe).

Testosteron

Hormon naturalnie występujący w ludzkim organizmie, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Prawidłowe proporcje pomiędzy testosteronem a kobiecymi hormonami płciowymi warunkują prawidłowy rozwój pierwszo, drugo i trzeciorzędowych cech płciowych.

Nadciśnienie tętnicze

Schorzenie układu krążenia objawiające się podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi powyżej normy. Aby rozpoznać nadciśnienie tętnicze należy minimum w dwóch pomiarach wykonanych w spoczynku, trwającym minimum 10-15 minut, zmierzyć wartość wyższą niż 140/90 mm Hg.

Andropauza

Męski odpowiednik menopauzy. Jest to okres w życiu mężczyzny rozpoczynający się najczęściej około 50-55 roku życia, wynikający z obniżenia się stężenia testosteronu w organizmie.
Cechuje się wieloma zmianami zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej.
Zmiany psychiczne to: zmęczenie, nerwowość, często apatia, spadek motywacji do działania, zmniejszenie zainteresowania (w tym płcią przeciwną), spadek nastroju, obniżenie libido.
Ze zmian fizycznych: wzrost tłuszczowej masy ciała, wzrost ilości tłuszczu trzewnego – otyłość brzuszna, spadek masy mięśniowej, spadek siły mięśniowej, zaburzenia erekcji.

Trening oporowy

Rodzaj ćwiczeń fizycznych wykonywanych przy użyciu obciążeń, wymuszający zwiększoną pracę mięśni przeciwko sile ciężkości (np. podnoszenie ciężarów) lub oporowi elementów sprężystych (np. gum).

Fitatu

Aplikacja na Androida, która poprzez zliczanie wartości kalorycznej oraz składników pokarmowych, wspomaga kontrolę wagi ciała. Najlepsza.